Sponsormatch i golfklubben

56 spillere i aktion på golfbanen

Af
Søren Andersen

GRENAA Søndag 23. september var Grenaa Golfklubs sponsorer og frivillige hjælpere inviteret til en hyggematch. Vejret viste sig fra sin pæne side. Dagen startede med fælles morgenkaffe og rundstykker. Det blev til en rigtig god solrig dag med 56 forventningsfulde spillere, der spillede 18 huller med godt humør.

"Klubben er meget glad for den indsats, som klubbens frivillige hjælpere gør i løbet af året. Vigtigt er det også, at man har sponsorer, som støtter op om klubben. Mange virksomheder har medarbejdere, som dyrker golf i fritiden. Det har god effekt for det sociale liv blandt kollegaerne, at de har en fælles interesse. Det smitter af på klubbens liv og også at de frivillige hjælper på tværs af hinanden for at det hele skal kunne fungerer. Økonomisk betyder det meget for klubben. Matchen blev afsluttet med, at alle blev budt på et stort lækkert tag selv-bord," siger Irene Albrechtsen fra Grenaa Golfklub.

Matchen var delt op i tre rækker med følgende resultater:

Vindere i gruppe A: Nr. 1: Anthony Bjerregaard 38 point, Nr. 2: Dagfinn Lange 38 point, Nr. 3: Mats Sommer 36 point, Nr. 4: Søren Madsen 34 point.

Vindere i gruppe B: Nr. 1: Bent Rasmussen 35 point, Nr. 2: Per Stefanek 34 point, Nr. 3: Erik Vedelsbo Falk 34 point, Nr. 4: Jakob Mikkelsen 32 point.

Vindere i gruppe C: Nr. 1: Niels Ove Osborne 32 point, Nr. 2: Peter Madsen 32 point, Nr. 3: Kjell Rasmussen 30 point, Nr. 4: Kirsten Jørgensen 30 point.

Turneringslederne var Conni Christensen og Ole Lyng.

Publiceret 01 October 2018 00:00

SENESTE TV